Leczenie hemoroidów


Leczenie hemoroidów. Czy można usunąć hemoroidy bezboleśnie?

Ból w okolicy odbytu, krwawienia z odbytu po oddaniu stolca, krwawienia samoistne z odbytu to najczęstsze objawy żylaków odbytu popularnie zwanych hemoroidami.

Początkowo zaleca się leczenie farmakologiczne hemoroidów, kiedy ono zawodzi pacjent powinien zostać zbadany wziernikiem. Badanie pacjenta z krwawieniami z odbytu ma na celu znalezienie źródła krwawienia i wykluczenie nowotworu jelita grubego. Lekarz proktolog we wzierniku zwanym rektoskopem ogląda około 20cm dolnego odcinka przewodu pokarmowego poszukując potencjalnych źródeł krwawienia z odbytu. Podczas rektoskopii oceniana jest wielkość żylaków odbytu i ich położenie.

Hemoroidy ocenia się w czterostopniowej skali, mówimy o pierwszym, drugim, trzecim lub czwartym stopniu zawansowania choroby. W każdym stopniu zaawansowania dobierana jest odpowiednia metoda – czasem metody się łączy.

1 stopień hemoroidów: Guzki krwawnicze są małe, najczęściej pacjent zauważa je jak uwypuklają się podczas wypróżniania. W tym okresie pacjent zauważa ślad krwi na papierze toaletowym lub krople na kale.


2 stopień hemoroidów: Guzki krwawnicze wyraźnie widać w okolicy odbytu podczas parcia, po ustąpieniu parcia powracają do kanału odbytu. Krwawienia z odbytu są częstsze i bardziej obfite. Pacjent zauważa częściej świeżą krew na stolcu. Czasem krwawienie nie ustępuje i brudzi bieliznę.


3 stopień hemoroidów: Guzki krwawnicze są prawie cały czas na zewnątrz, krwawią obficie. W tym okresie często ulegają stanom zapalnym i zakrzepom. Dominują bóle, świąd i krwawienia z odbytu.


4 stopień hemoroidów: stopień hemoroidów: Guzki krwawnicze są cały czas na zewnątrz, nie cofają się do kanału odbytu, krwawią obficie. W tym okresie często ulegają stanom zapalnym i zakrzepom a nawet martwicy. Dominują stan zapalny, bóle, świąd i krwawienia z odbytu.

Leczenie hemoroidów to nie tylko klasyczna bolesna operacja.

Pacjenci po operacji żylaków odbytu narażeni są na dość duże cierpienia dlatego rozwinęły się nowoczesne techniki pozbycia się żylaków odbytu bez operacji. Większość tych metod jest niebolesna i nie trzeba leżeć w szpitalu.

Laser


Sposoby ambulatoryjnego leczenia żylaków odbytu.


Leczenie hemoroidów Krioterapia:

Polega na zamrażaniu specjalna sondą hemoroidów. Zamrożenie naczyń krwionośnych i tkanki żylaka powoduje jego bezbolesną martwice i zanik. Metoda jest bezbolesna trwa kilka minut, podczas jednego zabiegu można zamrozić 2-3 guzki krwawnicze. Zabiegi takie wykonuje się u pacjentów z żylakami odbytu 2-3 stopnia. Wada tej metody jest dość długotrwały powrót do pełnego zdrowia – martwica wywołana krioterapią żylaków odbytu goi się kilka tygodni sprawiając pacjentowi dolegliwości bolowe i wycieki z odbytu. Zabieg taki trzeba powtarzać 2-3 razy.


Leczenie hemoroidów – metoda Barrona.

Jeden z najbardziej rozpowszechnionych zabiegów w leczeniu hemoroidów. Kwalifikujemy pacjentów z 2 i 3 stopniem żylaków odbytu. Metoda zwana też gumkowaniem żylaków odbytu, polega na założeniu na żylak mikro gumki, która uciskając naczynia krwionośne odcina dopływ krwi i powoduje martwicę guzka krwawniczego. Podczas jednego zabiegu zakładamy 2-3 gumki. Zabieg trwa 5-15minut. Gumki wraz z martwym żylakami odbytu odpadają samoistnie. Powikłaniami są krwawienia czasem dość obfite. Zabieg powtarza się 2-3 razy w odstępach czterotygodniowych. Zabiegu takiego nie można wykonywać u osób z zaburzeniami krzepnięcia krwi i osób na przewlekłej terapii przeciwkrzepliwej. Wada tego zabiegu są bóle w pierwszych dobach po założeniu gumek.


Leczenie żylaków odbytu skleroterapia.

Skleroterapia żylaków odbytu jest metodą stosowaną u pacjentów z 2 i 3 stopniem zaawansowania, można też ja stosować u pacjentów z pierwszym stopniem żylaków odbytu, którzy krwawią. Zabieg jest małoinwazyjny. Skleroterapia polega na wstrzyknięciu przez bardzo ciekną igłę specjalnej pianki. Pianka ta powoduje natychmiastowe powstanie zakrzepu w hemoroidzie. W wyniku skleroterapii żylak odbytu ulega zanikowi i zwłóknieniu. Skleroterapia żylaków odbytu jest szczególnie polecana u pacjentów z krwawieniami. Szczególnie godne plecenia jest to, że nie ma po zabiegu żadnych dolegliwości. Zabieg trwa krótko i pacjent po zabiegu może wracać od razu do pracy.


Leczenie żylaków odbytu metodą DGHAL

Metoda małoinwazyjna stosowana w warunkach ambulatoryjnych i w trybie jednodniowej chirurgii. Metoda DHHAL jest stosowana we wszystkich stopniach zaawansowania choroby. Chirurg proktolog używając specjalnego wziernika z sondą dopplera lokalizuje tętnice odpowiedzialne za dopływ krwi do hemoroidów i podwiązuje je pozbawiając żylaki odbytu ukrwienia. Zaletą tej metody jest mały odsetek nawrotów, szybki powrót do zdrowia.


Leczenie żylaków odbytu laserem

Metoda leczenia żylaków odbytu laserem ogranicza się do żylaków odbytu pierwszego stopnia. Metoda laserowego zamykania żylaków odbytu jest bezpieczna i pozbawiona powikłań. Niestety nie można jej stosować w większych żylakach.


Leczenie żylaków odbytu hemoron

Hemoron to diatermia jednobiegunowa, jej działanie polega na rozgrzewaniu za pomocą specjalnej sondy guzka krwawniczego. Hemoroidy zmniejszają się pod wpływem takiego zabiegu. Zabieg jest całkowicie niebolesny. Procedura trwa około 20 minut, pacjent podczas zabiegu odczuwa jedynie niewielkie parcie na stolec lub parcie na mocz. Dolegliwości te szybko ustępują po zabiegu. Zabieg Hemoron jest bezkrwawy i pozbawiony powikłań. Istotne jest, że nie narusza anatomii a jedynie przywraca prawidłową wielkość żył w okolicy odbytu. Zabieg należy powtórzyć kilka razy w zależności od stopnia zaawansowania żylaków odbytu.

Certyfikat Hemoron - leczenie hemoroidów
Certyfikat Hemoron – leczenie hemoroidów