Skleroterapia

 

SKLEROTERAPIA PIANKOWA

Skleroterapia piankowa jest w istocie miejscowym ostrzykiwaniem widocznych żylaków specjalnym preparatem w celu wywołania kontrolowanego procesu zamykającego naczynie żylne. Podczas skleroterapii piankowej początkowo w miejscu wstrzyknięcia powstaje skrzeplina, która ulega następnie przebudowie włóknistej, co prowadzi do zamknięcia światła naczynia.

Skleroterapia piankowa wykonywana jest w celu zamknięcia żylaków średniej wielkości.

Skleroterapia piankowa może być wykonywana pianką lub płynem. Skleroterapia piankowa wykonywana jest często pod kontrolą USG Doppler. Podczas skleroterapii piankowej chirurg używa oświetlacza naczyniowego. Jest to źródło światła żółtego, ułatwiające zlokalizowanie drobnych naczyń podskórnych. Skleroterapia piankowa to bezbolesny i bezpieczny Skleroterapia piankowa, pozwala w małoinwazyjny sposób zlikwidować żylaki kończyn dolnych i pajączków żylnych. Skleroterapią piankową leczy się zarówno pojedyncze żylaki, jak i rozlane wielomiejscowe sploty żylne. Skleroterapię piankową wykonuje się poprzez podanie preparatu, który powoduje zwłóknienie ścian naczyń krwionośnych, w efekcie dochodzi do ich całkowitego zamknięcia.

 

 

Żylaki  - skleroterapia  Warszawa
Żylaki – skleroterapia Warszawa


Efekt kosmetyczny po skleroterapii

piankowej to całkowite zniknięcie żylaków. Skleroterapia piankowa jest zabiegiem 20 minutowym, pacjent podczas zabiegu odczuwa minimalne ukłucia b cienka igłą, po wykonanej skleroterapii piankowej można natychmiast wrócić do aktywności zawodowej. Skleroterapia piankowa w większości przypadków zastępuje i eliminuje konieczność poddania się operacji żylaków obarczonej powikłaniami wykonywanej w znieczuleniu podpajęczynówkowym niosącym też za sobą powikłania. Najlepsza pora roku na skleroterapia piankowa jesień zima i wczesna wiosna, gdyż bezpośrednio skleroterapii nie powinno się wystawiać skory na działanie promieni słonecznych. Konieczne jest też krótkie noszenie pończoch uciskowych, co w okresie letnim na pewno nie będzie komfortowe. Skleroterapię piankową żylaków kończyn dolnych poleca się pacjentom w każdym wieku. Skleroterapia piankowa jest idealnym rozwiązaniem w celu pozbycia się tzw. Pajączków żylnych teleangiektazji. Skleroterapia piankowa znakomicie nadaje się do leczenia drobnych pojedynczych żylaków.

Przygotowanie do skleroterapii piankowej

Do zabiegu skleroterapii kwalifikuje chirurg lub chirurg naczyniowy. Zawsze przez skleroterapia piankową wykonywane jest USG Doppler. Lekarz podczas pierwszej wizyty zleca badania i dokonuje oceny stany kończyn, skóry i widocznych żylakow kończyn dolnych. Do skleroterapii piankowej trzeba się odpowiednio przygotować, bezpośrednio przed Skleroterapia piankowa nie należy używać żadnych kremów, maści w okolicy gdzie będzie przeprowadzana Skleroterapia piankowa. Na dwa tygodnie przed planowaną Skleroterapia piankowaiem należy zacząć przyjmować rutinoscorbin, który wzmacnia naczynia żyły i zmniejsza ryzyko przebarwień po Skleroterapii piankowej. Skleroterapia piankowa jest metodą małoinwazyjną likwidacji żylaków i pajączków żylnych. Polega ona na wstrzykiwaniu do wnętrza żylaka spienionego środka zamykającego trwale naczynie żylne.

Do wykonywania skleroterapii piankowej stosuje się bardzo cienkie igły, dzięki czemu Skleroterapia piankowa jest prawie bezbolesna. W przypadku rozległych żylaków, dobry efekt estetyczny skleroterapii żylaków uzyskuje się po wykonaniu kilku Skleroterapii piankowych. Do skleroterapii głębiej położonych żylaków używane jest USG. Skleroterapia piankowa nie jest zabiegiem całkowicie pozbawionym ryzyka. U około 1% pacjentów skleroterapia żylaków może spowodować zapalenie miejscowe skóry lub ogólne objawy alergiczne.

Do rzadko występujących efektów niepożądanych należą przebarwienia skórne, które z czasem ustępują. Przebarwienia zazwyczaj w ciągu kilku miesięcy. Bardzo rzadkim, ale poważnym powikłaniem jest jałowa martwica skóry, która wymaga długotrwałego leczenia.

Efekty skleroterapii piankowej

Efekt skleroterapii piankowej zależy od doświadczenia chirurga wykonującego Skleroterapia piankowa i doboru odpowiedniej metody. W usuwaniu bardzo drobnych pajączków lepsze efekty może dać laserowa przezskórna obliteracja.